Siz Henüz Kutunun Zarfını Açtınız

Okuyacağınız tarihi hikayeden çok güzel bir ders çıkarabilirsiniz...

Siz Henüz Kutunun Zarfını Açtınız
14 Mart 2016 Pazartesi 18:19

 Estergon kalesi ile alakalı anlaşma müzakeresi için Osmanlı ve Nemçe (Avusturya) elçileri bir Macar gene­ralinin mezarı yanında buluşmuşlardı. Avusturya murah­haslarından Palffi, teşbihlerle konuşmayı bir adamdı. Türk elçilerinden tarihçi Peçevı İbrahim Efendi de hazırcevaptı. Palfibir aralık: 

-Biz, Müslümanları bizden öncekilerin açmaya cüret edemedikleri bir kutuya benzetiriz.Onlar: "Bunun içinde ne vardır?" diyenlere "bu içi dopdolu yılan, çıyan, akreptir. Eğer bu kutu açılırsa bunlar mem­leketimize yayılır, halkı sokar ve öldürürler" cevabını ve­rirlerdi. Hepsi biribirinden işiterek buna inanmışlardı. Bu kutu açılmasın, alem benim zamanımda harap olma­sın, diye her imparatorumuz bir kilit daha vururdu. Şim­di lazım oldu, kutuyu açtık. Meğer bomboşmuş. Yazık o itikatIa geçen ömrümüze! 

Peçevı İbrahim Efendi de ona sordu: 

-Ya şimdi o görüşte misiniz ki sizden öncekiler bu­nu bilmemişler ve hata etmişler"

 Palfi:
"Evet" cevabını verince, İbrahim Efendi:
"-Sizden öncekiler yanılmamışlar, yanılan sizlersiniz. Zira siz henüz kutunun üzerindeki zarfı açtınız. Kutunun kapağını açmadınız. Bundan sonra açılırsa o korkunç mahlukun zararını görürsünüz!" cevabını verdi. 

Ve çok geçmeden Osmanlı ordusu Eğri zaferini kazandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.